What Is The Cost Of 1 Kg Paneer?

What is the cost of 1 kg paneer? Agroha Fresh Block Paneer 1 Kg/Cheese Cottage at Rs 220/kg | Alpine Cheeses, Farm Cheese, ताजा पनीर - Agroha Foods, Agra | ID: 9038724391.

What is the price of paneer?

Amul Malai Paneer, 200 g Pouch

MRP: Rs 78
Price: Rs 73.32
You Save: 6%
(Inclusive of all taxes)

What is rate of paneer in India?

Packet Natural Paneer. ₹ 290 / Kg. Sri Lakshmi Dairy. Packet fresh paneer 1kg pack. ₹ 240 / Kg.

How much does 100g paneer cost?

Modern 100 gm Frozen Paneer Cubes, Packaging: Packet, Rs 40 /100 gram | ID: 20080445712.

What is the cost of 1 kg butter?

Butter Unsalted

Pack size Pack type Price
500-gm Carton Rs.220.00
200-gm Pouch Rs.92.00
1-kg Carton Rs.417.10

Related advise for What Is The Cost Of 1 Kg Paneer?


How much paneer comes from 1kg milk?

So 1 litre of cow's milk makes 200 grams of paneer while same from the buffalo's milk makes 225-250 grams.


What is the wholesale price of paneer?

₹ 200/Kilogram

The price of Paneer products is between ₹230 - ₹240 per Kg during Nov '20 - Oct '21.


How much paneer is 500ml Amul milk?

A half liter (500 g) of Amul gold milk gives 100 g of paneer. This paneer is very soft and fresh and can be used directly for consuming, and can also be added to vegetables to enhance the taste.


What is the price of 250 gm paneer?

Milk Dongrai Malai Paneer 250 gm, Rs 85 /packet Siddhanath Dairy | ID: 19787207755.


What is Malai Paneer vs paneer?

The only difference between teh two recipes is that the Malai paneer uses half-and-half while the doodh paneer uses whole milk. Paneer is a form of cheese, often resemblant of cottage cheese in Europe/US.


What is the cost of Amul cheese?

Amul Cheese Cube 200GM (Pack of 2)

M.R.P.: ₹236.00
Price: ₹150.00 (₹150.00 / count)
You Save: ₹86.00 (36%)
Inclusive of all taxes

What is the price of 1kg ghee?

1 Kg Desi Ghee at Rs 400/kilogram | Pure Ghee | ID: 15489737688.


Which is best ghee?

Here is the detailed review of the top 10 cow ghee brands in India, which are mostly used in Indian cooking.

  • Amul Pure Ghee. Amul is the top in the list of best cow ghee in India with the tagline “The Taste of India.”
  • Mother Dairy Pure Ghee.
  • Gowardhan Cow Ghee.
  • Patanjali Cow Desi Ghee.
  • Aashirvaad Svasti Ghee.
  • Vedaka Cow Ghee.

  • Is Amul butter unsalted?

    Unsalted Butter is made from fresh cream and nothing else. It is Amul Butter in its purest form, and doesn't contain any salt at all.


    Is Homemade paneer cheaper?

    Making paneer at home is easy, and much cheaper than anything you would buy. It's preservative free and made with natural ingredients. Plus, homemade paneer is fresh, soft, creamy and smooth in texture.


    What is the price of paneer in Delhi?

    Fresh Paneer at Rs 195/kilogram(s) | South Extension, Part II | New Delhi| ID: 10241825862.


    What is the price of cheese in India?

    The price of 41% Mozzarella Cheese products is between ₹340 - ₹400 per Kg.


    What is the cost of paneer in Hyderabad?

    Fresh Paneer at Rs 240/kilogram | Kachiguda | Hyderabad| ID: 13099435830.


    How much paneer can I eat in a day?

    The ideal amount of paneer that you should have during breakfast is 150 to 200 grams.


    Which milk gives more paneer?

    Buffalo milk is considered more suitable than cow milk for making good quality Paneer because it contains higher concentration of fat, caseins, and minerals (calcium, phosphorus), which impart a firm and rubbery body to buffalo milk paneer (Ghodekar, 1989).


    Is paneer available in USA?

    Cottage cheese that you get in most US stores is NOT directly equal to Indian Paneer. As far as taste is concerned, it is pretty close to Indian version of Paneer. You can't extract the Paneer pieces for delicacies like Paneer tikka masala and family.


    What is the price of 50 gram paneer?

    50 g Paneer Masala, Packaging: Packet, Rs 35 /packet Utkarsha Gruh Udyog | ID: 18406342648.


    Is paneer good for weight loss?

    Paneer a rich source of CLA, a weight-loss component

    Interestingly, paneer is packed with a fatty acid called Conjugated Linoleic Acids (CLA), which helps in the burning of excess fat. Therefore, people who are on a weight loss diet can merrily eat paneer.


    Can we eat raw paneer?

    The best feature about paneer is that you can also tuck into it raw. It is milky, dense and oh-so-delectable. Raw paneer, unlike fried paneer, also packs less number of calories and fats.


    What is Sterilised paneer?

    Amul Malai Paneer sterilised is soft and creamy cubes of paneer. Product is kept in a brine solution which gives it a caramelised taste that makes it excellent for gravy preparations or enjoy it directly from the tin pack. Amul Malai Paneer sterilised is cubed paneer preserved in a salt solution.


    What is the expiry date of paneer?

    Product Specification

    Packaging Type Polypack
    Malai Paneer Full fat paneer
    Type Fresh
    Shelf Life 15 days
    Minimum Order Quantity 20 Kilogram

    What is the expiry date for Amul paneer?

    The expiry date is 45days from manufacturing date.


    What is the rate of Nandini butter?

    Nandini Cooking Butter - Unsalted, 500 g Carton

    MRP: Rs 220
    Price: Rs 198
    You Save: 22
    (Inclusive of all taxes)

    Was this post helpful?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published.